Drž se na uzdě
Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi se sídlem ve Svitavách.
Vítejte na stránce sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi Drž se na uzdě! Tato služba Vám může pomoci, pokud ve Vaší rodině řešíte aktuálně nějakou krizovou situaci, nebo cítíte, že Vaše dítě trápí nějaký problém. Informace o našich činnostech můžete nalézt na těchto stránkách.
Co se děje ve službě?
Aktuality z našeho blogu
Rádi bychom Vám předvedli fotografickou ukázku našeho preventivního programu, který je zaměřen na děti od 8 do 15 let. Ty již mají za sebou intenzivní Výcvik sociálních dovednosti „K sobě blíž“ a nyní jezdí do Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Prevence s Bonanzou do Vendolí a získané dovednosti upevňují. Jedná se o dovednosti typu zvládání konfliktů, emocí, navazování zdravých sociálních kontaktů, respektování hranic a pravidel apod. Děti k nám jezdí pravidelně a v rámci začleňování se do vrstevnické skupiny klientů NZDM, ergoterapie a práce s metodou Hiporehabilitace v pedagogické a sociální praxi rozvíjejí své osobnosti. Program je podpořen projektem Bez udidla k zodpovědnosti – intervenční programy pro ohrožené děti a rodiny v regionu Svitavska, reg. č. CZ.03.02.02/00/22_017/0000230.



V novém roce 2025 nezahálíme o od 25.ledna se nám rozjel další program výcviku sociálních dovedností pro děti s názvem K SOBĚ BLÍŽ. Do tohoto běhu bylo zařazeno celkem 12 dětí mladšího školního věku z Poličska a Svitavska. Děti tvoří super partu, která se velmi rychle spřátelila a společně s lektory a zvířaty se zaměřují na různé sociální dovednosti, které jim budou užitečné v osobním životě. Mimo to mají děti možnost řešit s lektory vlastní starosti, které je trápí a především tráví čas aktivně a v blízkosti přírody. Ačkoliv jsou stále některé dny velmi mrazivé, při společných hrách se umíme zahřát. Program je podpořen projektem Bez udidla k zodpovědnosti – intervenční programy pro ohrožené děti a rodiny v regionu Svitavska, reg. č. CZ.03.02.02/00/22_017/0000230.















Radostná zpráva – POTRAVINA POMOC POTŘEBNÝM RODINÁM S DĚTMI bude v Bonanza Vendolí, z. ú.
Od čtvrtka 16.1.2025 od 14 do 14.30 výdej ve dvoře na adrese Milady Horákové 373/10, Svitavy.
Probíhat bude jednou za 14 dní.
Nutná je spolupráce se sociální službou organizace.


Jste nejlepší. Děkujeme. U Kozák Svitavy vybrali všechny dárky a dnes jsme měli tu čest je převzít. Zítra je kolegyně začnou rozvážet do rodin a udělají tím dětem krásné Vánoce. Jen pro Vaši představu. Děti ze seznamu mohly mým kolegyním – sociálním pracovnicím – svěřit svá přání. Většina starších dětí si přála pouze kosmetiku – mýdlo, šampón, deodorant. Jsme rádi, že se jim i tyto přání vyplní.

Kdo jsme?
Poskytujeme pomoc a podporu rodinám s ohroženými dětmi v jejich přirozeném prostředí. Motivací a posilováním kompetencí vedeme rodinu k samostatnosti a způsobu života, který je ve společnosti vnímán jako běžný.
Základním cílem sociální služby je vyhledávat a vyhodnocovat nenaplňované potřeby rodiny, v jejichž důsledku se rodina nachází v nepříznivé sociální situaci. Tato situace je řešena prostřednictvím aktivizačních a podpůrných činností společně s rodinou nejpozději do 12 měsíců od zahájení poskytování služby.
Základního cíle je dosahováno plněním dílčích cílů:
- zmapováním všech oblastí potřeb uživatele dle typu služby do 6 měsíců od uzavření smlouvy o poskytování služby, není-li služba ukončena v kratší době než 6 měsíců,
- ukončením poskytování služby splněním stanovených cílů s uživatelem do 12 měsíců od uzavření smlouvy o poskytování služby,
- spokojeností uživatelů s průběhem poskytování služby,
- poskytováním služby v předem dohodnutém rozsahu a intenzitě společně s uživatelem.
Cílová skupina uživatelů
Služba je určena rodinám s dětmi ze Svitavska, Moravskotřebovska, Poličska a Litomyšlska, jejichž vývoj je ohrožen v důsledku dlouhodobé krizové situace v rodině, kterou rodiče nedokáží sami bez pomoci překonat a v případě existence dalších rizik ohrožení jejich vývoje.
Dle pracovních skupin se cílová skupina dále specifikuje:
- Sanace rodiny – jedná se zejména o terénní služby přímo v místě bydliště. Schůzky probíhají podle potřeb klienta, zpravidla jednou týdně. Služba je určena pro rodiny s dětmi do 18 let, které se ocitly v problematické situaci a neumí ji samy řešit. Sociální pracovnice pravidelně vyhodnocují aktuální situaci přímo s rodinou a společně se snaží nalézt řešení, které umožní vyřešit situaci a odstranit potřebu využívat další sociální služby. Motivací, podporou a posilováním kompetencí vedeme rodinu k samostatnosti a způsobu života, který je ve společnosti vnímán jako běžný.
- Výcvik sociálních dovedností – určen pro děti ve věku od 8 do 15 let a jejich rodiny. Výcvik sociálních dovedností není vhodný pro děti, jejichž zdravotní stav neumožňuje vykonávání činností v rámci programu (na základě individuálního posouzení ve spolupráci s uživatelem). Stejná pravidla platí i pro Posilující výcvik sociálních dovedností.
- Posilující výcvik sociálních dovedností – určen pro děti ve věku od 8 do 15 let a jejich rodiny. Program není vhodný pro děti, jejichž zdravotní stav neumožňuje vykonávání činností v rámci programu (na základě individuálního posouzení ve spolupráci s uživatelem). Program spadá pod hlavní pracovní skupinu Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi a je realizován v prostorách NZDM Prevence s Bonanzou, kam je uživatelům poskytnuta doprava. Program přímo navazuje na program Výcvik sociálních dovedností a klade si za cíl posílit získané sociální dovednosti prostřednictvím metody HPSP.
- Preventivní a aktivizační program pro rodiny s dětmi – určen pro rodiny s dětmi. Program není vhodný pro uživatele, jejichž zdravotní stav neumožňuje vykonávání činností v rámci programu (na základě individuálního posouzení ve spolupráci s uživatelem).
- Mentorská asistence – určena pro žáky 2. – 7. ročníků základního vzdělávání, kteří mají výchovné, vzdělávací nebo vztahové problémy. V případě potřeby je zaměření činností rozšířeno o terénní práci v rodině. Mentorská asistence není vhodná pro děti, jejichž zdravotní stav vyžaduje přítomnost odborného pracovníka (např. speciálního pedagoga, lékaře apod.), který není součástí týmu poskytovatele nebo není možné jej zajistit ze strany zadavatele.
- Prázdninový pobyt – určeny pro děti ve věku od 8 do 15 let. V případě potřeby je zaměření činnosti rozšířeno o terénní práci v rodině. Prázdninový pobyt není vhodný pro děti, jejichž zdravotní stav neumožňuje vykonávání činností v rámci programu (na základě individuálního posouzení ve spolupráci s uživatelem).
Rodiče se ocitli či se dostávají do těchto obtížných životních situací:
- sociální problémy často spojené s ekonomickým deficitem,
- problémy s bydlením,
- dlouhodobá nezaměstnanost (jednoho nebo obou rodičů),
- nezralost rodičů, osobnostní nastavení rodičů (např. z důvodu chybějících vlastních rodičovských modelů; alkoholismus či závislosti v rodině; nezájem rodičů o denní režim dětí; nezájem rodičů o zajištění základního vzdělání dětí),
- snížené dovednosti v péči o dítě a jeho výchově (např. vzhledem ke sníženému intelektu),
- vztahové konflikty v rodině (např. i domácí násilí či syndrom CAN),
- rozvod rodičů nebo nové partnerské vztahy rodičů,
- obtíže s dorozumíváním a vyjednáváním svých práv při kontaktu s úřady a institucemi,
- výkon trestu odnětí svobody (jednoho nebo obou rodičů).
Děti v péči těchto rodičů se pak zpravidla potýkají např. s důsledky výše uvedeného:
- u dětí nejsou dostatečně naplňovány fyzické, psychické a sociální potřeby (dítě je zanedbáváno, týráno, zneužívání, nebo by jeho vývoj tímto mohl být ohrožen),
- následkem psychické deprivace jsou děti opožděné ve fyzickém a psychickém vývoji,
- děti mají časté konfliktní vztahy mezi vrstevníky nebo mohou být jedním z účastníků šikany,
- děti mají nedostatečně posilovány sociální dovednosti nebo jim některá sociální dovednost chybí (např. komunikace, respekt k autoritám, spolupráce, atd.),
- u dětí hrozí uložení některého výchovného opatření, nebo již k uložení výchovného opatření došlo (napomenutí, soudní dohled, ústavní výchova),
- ve společnosti jsou děti stigmatizovány a sociálně vyloučeny (např. v důsledku špatné hygieny, poruch chování, nízkého sebevědomí, nižšího vzdělání, více se vyskytující trestné činnosti, narušené identity a orientace ve světě, atd.),
- děti mají problémy ve školním prostředí z důvodu častých školních neúspěchů, neplnění školních povinností, chybějící motivace až nezájmu o vzdělávání, či častým prohřeškům proti školnímu řádu (např. i záškoláctví).
Uzavření smlouvy s uživatelem může být odmítnuto:
- v případě, že osoba žádá o jiný typ služby,
- z důvodu naplněné kapacity služby,
- v případě, že byla osobě žádající o poskytování služby v době kratší než 3 měsíců před touto žádostí vypovězena smlouva z důvodu porušování povinností vyplývajících ze smlouvy.
Kapacita služby
Kapacita služby je stanovena platnou registrací služby:
- okamžitá kapacita služby (maximální počet rodin, kterým může být poskytována služba během 14 dní): 100 rodin.
Zásady služby
- Základní činnosti služby jsou poskytovány zdarma. Činnosti, které jsou označeny jako „fakultativní“, mohou být zpoplatněny.
- Klient je naším partnerem. Služby zachovávají lidskou důstojnost, respektují jedinečnost a nezávislost klienta, jeho soukromí a právo vlastní volby. Klient využívá službu dobrovolně a její činnosti a cíle jsou plánovány společně s klientem. Během spolupráce je důsledně zajištěno dodržování lidských práv a základních svobod klienta.
- Blaho dítěte je nadřazeno. Při poskytování služby je klíčové řešení situace ohroženého dítěte a jeho potřeb. Ostatní zájmy, včetně zájmu rodičů, jsou brány jako sekundární. Primární zodpovědnost za blaho dítěte náleží rodičům, nikoli poskytovateli služby.
- Aktivně vedeme klienta (rodinu) k samostatnosti. Služba se zaměřuje na společné vyhledávání vlastních zdrojů klienta (rodiny) a na posilování kompetencí klienta (rodiny) k řešení své situace. Klient (rodina) je motivován k takovým činnostem, které nevedou k prohlubování nepříznivé sociální situace a podporují jeho sociální začlenění a nezávislost na službě.
- Respektujeme jedinečnost klienta a rodiny. Poskytování služby vychází z individuálně určených potřeb klienta (rodiny). Na rodinu se nahlíží jako na „systém“ a vyhodnocování a řešení situace je realizováno v souladu s širšími souvislostmi. Během spolupráce je respektováno nastavení rolí v rodině a jejich nastavené způsoby fungování. Hledané řešení odpovídá těmto vztahům a posiluje pozitivní prvky fungování rodiny.

S čím Vám můžeme pomoci?
Výcvik sociálních dovedností
Výcvik je určen pro děti od 8 do 15 let, které se nachází v nepříznivé sociální situaci. Do každého běhu vybírá skupinu dětí tým lektorů. Skupina je sestavována dle věkové kategorie (8 – 12 let, nebo 12 – 15 let) dle aktuální poptávky.
S dětmi pracujeme formou herních aktivit zaměřených na rozvoj sociálních dovedností (hraní rolí, modelové situace, aktivizační hry apod.) a formou aktivit s využitím koní. Děti se při práci kolem koní učí spolupráci, překonávání strachu, posilování respektu apod.
Výcvik probíhá ve třech bězích za rok. Do každého běhu je vybrána skupina 10 – 12 dětí ze Svitavska, Poličska a Moravskotřebovska. Jeden běh trvá 10 týdnů. S dětmi se scházíme každou sobotu od 9 do 13 hodin na statku ve Vendolí.
Posoudí-li lektorský tým (ve spolupráci s OSPOD), že je třeba pokračovat v posilování sociálních dovedností u dítěte, je doporučen tzv. „posilující výcvik“, který spočívá v pravidelném dojíždění na statek každý týden ve zvolený všední den odpoledne (zpravidla úterý). Metody posilujícího výcviku jsou stejné jako u základního.
Sanace rodiny
Sanace rodiny je vhodná pro rodiny v nepříznivé sociální situaci, kterou neumí řešit samy bez cizí pomoci. Můžeme Vám pomoci při zlepšování rodinných vztahů, při hledání práce, při řešení finanční tísně, při hospodaření v domácnosti apod.
Práce probíhá primárně přímo v bydlišti rodiny. Základní sanace spočívá v konzultacích s naší sociální pracovnicí, která Vám může podat základní poradenství a společně s Vámi sestavit plán řešení Vaší situace. Používá při tom i další metody, mezi které patří i nácvik rolí s rodičem, podpůrné pedagogické vedení (doučování dítěte sociální pracovnicí společně s rodičem), doprovázení atd.
Pro řešení sporů v rodině využíváme metodu „rodinné mediace“. Naše sociální pracovnice funguje jako prostředník mezi dvěma stranami, které mají mezi sebou spor, a pomáhá jim řešit situaci nekonfliktním způsobem. Je vhodná např. při problémech během střídavé péče.
Prázdninové pobyty
Tábor, který je organizován pod službou Drž se na uzdě, je primárně určen pro děti, které se ocitají v nepříznivé sociální situaci (zpravidla jsou v evidenci OSPOD).
Základní cena tábora je 4 900,- Kč na týden pobytu. Vždy se však společně s Vámi snažíme vyřídit dostupný příspěvek, popř. stanovíme i splátkový kalendář.
Oproti klasickým volnočasovým táborům jsou na našem táboře přítomni zkušení lektoři, kteří se zabývají sociální prací v různých podobách. Náplní tábora jsou kromě táborových her i aktivity zaměřené na rozvoj sociálních dovedností dětí. Vše se odehrává samozřejmě v prostředí našeho statku a k aktivitám využíváme i naše koně.
Preventivní a aktivizační program pro rodiny s dětmi
Projekt Aktivizace rodin na Svitavsku, reg. č. CZ.03.2.65/0.0/0.0/16_047/0007606, je spolufinancován Evropskou unií.
Preventivní a aktivizační program pro rodiny s dětmi je jednou z aktivit projektu Aktivizace rodin na Svitavsku. Jedná se o práci s rodinami prostřednictvím víkendových pobytů při využití specifických odborných metod práce.
Aktivity se zaměří na:
- podporu a motivaci rodin k přijetí změn směřujících k obnovení narušených funkcí rodiny
- vyhledávání a definování potřeb
- hledání zdrojů podporujících stabilitu rodiny
Název projektu: Aktivizace rodin na Svitavsku
Registrační číslo: CZ.03.2.65/0.0/0.0/16_047/0007606
Specifické cíle: Prioritní osa: 03.2 Sociální začleňování a boj s chudobou
Finanční podpora: Evropská unie, Operačního programu Zaměstnanost, prostřednictvím 1. Výzvy MAS Svitava – OPZ – Sociální začleňování I.
Klíčová aktivita 1
Preventivní a aktivizační program pro rodiny s dětmi
Klíčová aktivita 2
Mentoring
Klíčová aktivita 3
Vzdělávání pracovníků
Zahájení projektu 1. 7. 2018, předpokládané datum ukončení projektu 30. 6. 2021
Projekt se zaměřuje na řešení problému motivace rodin ohrožených sociálním vyloučením. Na víkendové aktivity s rodinami navazuje systém mentoringu pro děti z 1. stupně základního školství. Projekt řeší též aktivizaci rodičů ve smyslu nabytí vědomí, jak pracovat s dětmi a podporovat je v domácím prostředí. Součástí projektu je také vzdělávání pracovníků v odborných postupech a metodách, dále pak supervizní setkání týmů pracovníků.
Cílovou skupinou jsou osoby ohrožené vícenásobnými riziky.
V klíčové aktivitě 1
- rodiny dětí s projevy maladaptivního chování, poruchami chování, jež mají vliv na vznik predelikvence
V klíčové aktivitě 2
- děti s poruchami učení, lehčími poruchami chování nebo s problémy v učebním procesu
V klíčové aktivitě 3
- lektoři programu Preventivní a aktivizační program pro rodiny s dětmi, pracovník mentoringu a mentoři
Cílem projektu je vytvoření a realizace preventivního a aktivizačního programu pro rodiny s dětmi, realizace mentoringu pro děti z rodin ohrožených sociálním vyloučením a zvýšení znalostí, kvality a efektivity práce pracovníků v přímé péči s klienty.
Záměrem projektu je v průběhu realizace pracovat s:
- 15 rodinami v klíčové aktivitě 1
- 15 dětmi a minimálně 1 rodičem v klíčové aktivitě 2
- 4 lektory programu, 1 pracovníkem mentoringu a 15 mentory v klíčové aktivitě 3
Jaká máte práva a jaké jsou podmínky při poskytování naší služby?
Práva a podmínky
Právo na důstojné jednání.
Právo na osobní svobodu, soukromí a ochranu zdraví.
Právo na ochranu svých osobních údajů, právo na anonymitu.
Právo na nedotknutelnost osoby po psychické i fyzické stránce.
Právo svobodné volby.
Právo stěžovat si, právo na dotaz nebo námět k čemukoli, právo na vlastní názor.
Vyžadujeme aktivní spolupráci.
Společně plánujeme kroky při řešení nepříznivé situace rodiny.
Služba je poskytována prioritně v místě bydliště rodiny.
Neděláme za uživatele úkony, které zvládne sám.
Pracujeme společně pouze na věcech, na kterých se společně dohodneme.
Nepříznivou sociální situaci se snažíme vyřešit co nejdříve.